LoutkyJiskra

- fotografie z představení ve fotogalerii (odkaz)

Historie: Soubor borovanských loutkářů - hasičů byl založen v roce 1955. Parta nadšenců oslovila pana ředitele školy, zda by nemohla využít loutkové divadlo, které bylo uloženo na půdě. Stalo se a ,, loutkáři '' mohli začít. Hrát se začalo v zámku v ,, Malovaném sále '', ale už po roce se muselo stěhovat a to do přízemí do žákovských šaten. V těchto prostorách se hrálo až do roku 1968. Soubor měl obrovské nadšení, protože před každým představením se šatny musely vystěhovat a po hře uklidit a vše vrátit do původního stavu. Nelze opomenout, že i technické vybavení nebylo nejlepší, ale parta šikovných lidí si dokázala poradit. Po vystěhování ze zámku nastal problém co a kde dál? Nadšení divadelníci přišli s nápadem, že si ke stávající hasičárně postaví vlastní sál.Stalo se a za podpory města a hlavně vlastních členů byl sál postaven a v roce 1970 už loutkáři hráli ,, ve svém ''. U všech těchto akcí stál hlavní organizátor a vedoucí souboru p. Václav Hanzal st. Jeho největší pomocníci a nadšení zakládající členové souboru byli - Václav Malík, František Bureš, Miloslav Kadlec, Jiří Malík, Zdeněk Malík a mnoho dalších. Od sedmdesátých let se soubor vyvíjel a rozvíjel a při padesátiletém výročí souboru, který si dal jméno JISKRA bylo spočítáno, že své stopy zde zanechalo přes 100 lidí.

Ja se hrálo a hraje? Ve vlastních prostorách a dobrém zázemí už se i lépe zkoušelo a tak se soubor začal zúčastňovat i krajské přehlídky ,, Skupovy Strakonice '' Zde si soubor nikdy neudělal ostudu a svědčí o tom i mnoho diplomů a ocenění, které zdobí naši klubovnu. Máme za sebou i mnoho zájezdů do škol a na různé slavnosti mimo jiné např: Světová výstava v Praze, výstava hasičstva v Litoměřicích, účast na ,, Budějovické Thalii " a hlavně zájezdy k družebním sborům hasičů a to do Čejetic u Strakonic, Těškovic u Opavy a jihočeských Žabovřesk. K tomuto účelu je vybudována ,, přenosná scéna ", kterou šikovní chlapi sestaví zhruba za půl hodiny. Lepší pro soubor je samozřejmě hrát ,,doma'', protože cena za dopravu je vysoká a výdělky při vstupném 20,-kč nejsou velké.

Současnost: Soubor začíná hrát na podzim, ale předtím je potřeba postavit na jevišti stálou železnou konstrukci scény divadélka. Nejvíce práce ale dá instalovat osvětlení a všechny ,,dráty " a kabely ozvučovací techniky a potom už se může zkoušet. Dnešní soubor má zhruba 20 členů a začínáme pohádkou na přivítání a hlavním představením je mikulášská nadílka. Po pohádce přijde Mikuláš s doprovodem a děti dostávají dárečky.

Za sezónu sehrajeme asi šest her a z toho některé i dvakrát. Sezonu ukončujeme zájezdem na ,, Skupovy Strakonice " (přehlídka loutkových představení) koncem března a potom už jsou z loutkářů zase hasiči a začíná se trénovat na soutěže.

Letos během zimních měsíců jsme si vylepšili zázemí divadla. Ve skladu kulis byla instalována skříň na všechny loutky, kde jsou kulturně uloženy. Oblíbené jsou i prohlídky zákulisí, které po pohádce mohou děti prozkoumat. Vedle nových a moderních loutek je instalována a výstava loutek historických se kterými už se nehraje. Zmíněné prohlídky divadla se také líbily dětem z budějovické Arpidy a naší borovanské Borůvky, kde jsme pro ně hráli již několik představení vhodných pro postižené děti.

Mimo domovskou scénu je třeba zmínit tradiční účinkování na Borůvkobraní a nově na prosincové Peklománii v zámku, kde pro tyto akce máme speciálně upravené pohádky.

Trocha teorie: Loutky se kterými hrajeme jsou marionety. Délka vedení - to jsou nitě na kterých loutky ,, visí " je cca 2,20m a běžná váha loutky 1,5 - 2,0kg a výška 50 cm. Tyto loutky kupujeme u p. Maška ve Znojmě.

Funkce při představení jsou rozdělené tak, že na jednu loutku jsou dva herci - jeden ,vodič' a jeden ,mluvič' a musí být se zamozřejmě sehraní a vzájemně se dpolňovat. Nezbytný dále je osvětlovač, zvukař a vedoucí souboru a může se začít hrát.

Kulisy a dekorace si vyrábíme sami.

Závěr: Přijďte se pobavit a těšíme se na Vás.

Přehled tvorby zpracoval také portál www.amaterskedivadlo.cz - odkaz zde

Previous page: Sport - uplynulé sezony
Následující stránka: Hroší divadlo